Co trzeba wiedzieć o regulowanych futrynach?

Futryny to niezbędne elementy, których używa się do montażu drzwi. Mają postać ramy, którą osadza się w otworze wywierconym w murze, przy pomocy zawiasów. Ościeżnice są niezbędne zarówno przy drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Futryny można podzielić na stałe i regulowane.

Co to są futryny regulowane?

Regulowane futryny zostały tak skonstruowane, aby możliwa była regulacja ich szerokości, oczywiście w pewnym, ustalonym z góry zakresie, który wynosi przeważnie dwa centymetry. Futryny te mogą być montowane na murze, którego minimalna grubość wynosi siedem i pół centymetra.
Wszystkie regulowane futryny składają się z trzech części. Dwie z nich to bazy, a trzecia to belka równoległa do podłoża.

Regulowane futryny – jak dopasować je do wnętrza?

Regulowane futryny są znacznie łatwiejsze w montażu niż te stałe. Zanim jednak wybierze się odpowiedni model należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Bardzo ważny jest jej rozmiar, który musi być dopasowany do grubości muru, który powinien być zmierzony w kilku miejscach. Drugie, na co należy zwrócić uwagę na to, z czego regulowane futryny zostały wykonane. Przeważnie jest to lite drewno albo materiał drewnopochodny. Surowce te są bardzo wytrzymałe i trwałe, charakteryzują się też dobrymi właściwościami. Warto je wybrać choćby ze względu na cenę.

regulowane futryny

Jak mogą być wykończone regulowane futryny?

Regulowane futryny mogą mieć wykończenia różnego rodzaju. Najtrwalsze i odporne na wilgoć są te wykończone folią. Jest ona dostępna w wielu wzorach i kolorach, także każdy wybierze coś idealnego dla całej aranżacji.
Futryny mogą być wykończone również lakierem. Jest on wprawdzie znacznie trwalszy niż folia, ale ma tendencje do żółknięcia i do odpryskiwania. Jednak futrynę taką o wiele łatwiej odnowić i odświeżyć i cieszyć się jej estetycznym wyglądem przez długi czas.

Możesz również polubić…