Jak dbać o kaktusy?

Kaktusy wracają do łask i cieszą się dziś ogromną popularnością. Razem z innymi roślinami z rodziny sukulentów zajmują kluczowe miejsca na półkach sklepów ogrodniczych, a ich urocze formy i kształty zachęcają do budowania własnej zielonej kolekcji. Choć nie są to rośliny szczególnie wymagające, warto znać ich podstawowe potrzeby, by z łatwością stworzyć własną zieloną galerię.

Jaka ziemia jest odpowiednia dla kaktusów?

Kwestia podłoża to najważniejszy element w hodowli kaktusów. Tak jak inne sukulenty, rośliny te nie będą rosły zdrowo w typowej ziemi uniwersalnej. Jako gatunek przystosowany do życia w trudnych warunkach glebowych i w niedoborze wody, typowa ziemia do kwiatów będzie dla nich wręcz szkodliwa – zdolność podłoża do zatrzymywania wody może spowodować, że system korzeniowy i cała roślina będą narażone na gnicie i uszkodzenia spowodowane nadmiarem wilgoci. Kaktusy doskonale radzą sobie w podłożu przepuszczalnym i takie należy zapewnić im również w domowej hodowli. Ziemia do kaktusów (https://ogrodniczy.com/ziemia-do-kaktusow) powinna się składać w znaczącej większości z części mineralnej, czyli ze składników takich jak drobny keramzyt, żwir czy nawet piasek. Zapewnią one odpowiedni drenaż wody i stworzą odpowiednie warunki do wzrostu rośliny. Jeśli zaś chodzi o samą glebę, wystarczy jej niewielka domieszka do składników mineralnych, by stworzyć optymalnie skomponowane podłoże.

Na co zwrócić uwagę kupując kaktusy?

Wybierając w sklepie kaktusy do domowej kolekcji warto zwrócić uwagę na podłoże w doniczce, w której się znajdują. Niestety z reguły sklepowe okazy są zaopatrywane w ziemię uniwersalną, która w dłuższej perspektywie nie wpłynie korzystnie na rozwój rośliny. W razie dokonania zakupu kaktusa zasadzonego do typowej ziemi ogrodowej, warto od razu zaopatrzyć się w opakowanie podłoża do kaktusów i sukulentów, a po zakupie roślinę niezwłocznie przesadzić. Taki zabieg pielęgnacyjny wystarczy, by zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu i rozwoju. To niemal jedyne wymaganie tych uroczych roślin, które odwdzięczą się swoją wyjątkową urodą.

Możesz również polubić…