Jak dostosować abażur do wnętrza pomieszczenia?

Klasyczne i nowoczesne abażury do lamp to produkty, które na rynku pojawiają się już od dziesięcioleci. Mimo to, wciąż wiele osób popełnia błędy wynikające z ich nieprawidłowego wyboru. Czym zatem kierować się przy zakupie określonego modelu?

Wzornictwo i kolor

To czynniki, które mają największy wpływ na jakość i formę abażura do lamp. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są one ze sobą złączone. Im bowiem wzornictwo danego abażura jest bardziej intensywne, tym konieczne jest zastosowanie bardziej stonowanego tła. Dzięki temu aranżacja abażura nie przypomina kiczowatej dekoracji, lecz – wręcz przeciwnie – tworzy z aranżacją wnętrza spójną, dekoracyjną całość. Na uwagę zasługuje również spód abażura, gdyż jego jasność również wpływa na ilość przedostającego się światła.

Kształt i forma

Zwykle na rynku spotyka się abażury do lamp (https://www.dutchhouse.pl/oswietlenie/abazury-do-lamp) o kształcie stożka. Modele te przeznaczone są głównie dla klasycznych wnętrz, dzięki czemu tworzą one wraz z nimi specyficzną, aczkolwiek dobrze dobraną całość. Tak ukształtowane lampy sprawdzają się wszędzie: w salonie, sypialni, a nawet w pokoju dziennym i kuchni. Jeśli zaś chodzi o koliste abażury lampowe, to są one przeznaczone głównie do nowocześnie urządzonych wnętrz. Tworzą one specyficzny klimat w pomieszczeniach minimalistycznych, w których światło odgrywa szczególną rolę.

Rozmiar abażura – co ma na niego wpływ?

Przy wyborze optymalnych abażurów do lamp warto też zwrócić uwagę na ich rozmiar. Zdecydowana większość modeli to abażury o niewielkich średnicach, które dopasowane są np. do lamp nocnych bądź też stołowych. Dobierając optymalny rozmiar abażura warto wiedzieć, że powinien on zapewniać jak najłatwiejszy dostęp do przełącznika światła. Mało tego – ów przełącznik winien być w miarę dokładnie zakryty, gdyż to nie on decyduje o aranżacyjnym wymiarze danej lampy.

Podsumowując, dobór odpowiedniego abażura do lamp nie jest prosty, ale jak najbardziej jest możliwy. I to nawet mimo tego, że na rynku można znaleźć mnóstwo takich produktów.

Możesz również polubić…