Jak wybrać odpowiednie klamki do domu?

Zakup wymarzonych drzwi do mieszkania najczęściej wiąże się z koniecznością dokupienia klamek, które służą do ich swobodnego otwierania. Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje klamek, a mianowicie klamki do drzwi wewnętrznych oraz klamki zewnętrzne. Czym się charakteryzują i jakie są różnice między nimi? Tego dowiesz się w tym artykule.

Klamki zewnętrzne oraz wewnętrzne – charakterystyka i różnice

klamki do drzwi wewnętrznych

Oba rodzaje klamek służą do otwierania drzwi. Jest to ich podstawowe zastosowanie, które powinno być znane chyba każdemu. Różnią się one jednak kilkoma istotnymi kwestiami, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

Klamki zewnętrzne służą do otwierania drzwi wejściowych. Są one skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegać włamaniom i zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców. Klamki zewnętrzne umożliwiają swobodne otwarcie drzwi od wewnątrz, natomiast otwarcie ich od zewnątrz wymaga użycia klucza. Klamki zewnętrzne charakteryzują się również dość dużą odpornością na warunki atmosferyczne. 

Klamki do drzwi wewnętrznych są z kolei mniej wytrzymałe, ponieważ służą one jedynie do swobodnego otwierania drzwi w mieszkaniu. Nie ma zatem konieczności stosowania materiałów, które miałyby chronić je przed deszczem oraz mrozem. Ponadto cechują się one znacznie większym wyborem jeśli chodzi o kształty i kolory.

Wybór klamki do drzwi wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Wybór klamki wewnętrznej to z pozoru dość banalna kwestia. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach, zanim zdecydujemy się na zakup tego elementu. Przede wszystkim, przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych należy kierować się poczuciem estetyki. Warto zadbać o to, aby klamki komponowały się z kolorem oraz kształtem drzwi, a także pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego klamka wewnętrzna została wykonana. W przypadku klamek służących do otwierania drzwi w mieszkaniu nie jest to aż tak ważne, jednak nadal jest to istotna kwestia.

Możesz również polubić…