Montaż ościeżnicy. Nie trzeba wynajmować fachowców

Montaż ościeżnicy nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Nie wymaga także użycia drogich narzędzi. Do takiej pracy więc niekonieczni są fachowcy. Ten, kto ma nieco pojęcia o pracach remontowych i wie, że przy montażu ościeżnic potrzebna jest bardziej dokładność i cierpliwość niż siła, bez problemu zamontuje ościeżnice w swoim domu lub mieszkaniu.

Jaką ościeżnicę wybrać?

Przed montażem ościeżnicy trzeba oczywiście ją mieć. Do kupienia są różne ościeżnice. Wykonane z metalu lub drewna, o różnym kształcie, szerokości. Wyróżnić też można ościeznice stałe i ościeżnice regulowane. Stałe oczywiście montuje się szybciej, jednak trzeba dopowiedzieć, że ościeznice stałe sprawdzą się tylko w nowych nieruchomościach, gdzie ściany są równe i odpowiedniej grubości. W starych domach, przy różnej grubości i niekoniecznie równych ścianach, ościeżnice regulowane to jedyne, jakie można zamontować.

Montaż ościeżnicy nie jest trudny

Ościeżnicę montuje się dość szybko i bez większego wysiłku. W pierwszym etapie należy ją złożyć i w otworze drzwiowym ustabilizować, tak aby zachowane były piony i poziomy. Ustabilizować można ją klinami wbijanymi pomiędzy ościeżnicę regulowaną a ścianę.

Ościeżnica regulowana

W drugim etapie puste przestrzenie pomiędzy ścianą a ościeżnicą trzeba wypełnić pianką montażową. Po tym jak wyschnie, wystające fragmenty pianki można obciąć, w tych miejscach, gdzie ją widać, założyć zaś listwy maskujące. Przy nierównych ścianach może być konieczne gipsowanie szpar pomiędzy ścianą a ościeżnicą i pomalowanie ściany w miejscu styku z ościeżnicą. Po wykonaniu tych prac, można na nową ościeżnicę założyć drzwi.

Możesz również polubić…