Biologiczne środki ochrony roślin – ich użyteczność

Przy uprawie czy hodowli roślin często pojawiają się problemy w formie chorób czy szkodników. W celu ich zapobieganiu stosuje się środki, które mają chronić rośliny. Jednak wiele z nich ma chemiczny skład, który może negatywnie wpływać na naturalne środowisko. Istnieją jednak bezpieczne preparaty, jakimi są biologiczne środki ochrony roślin. 

Zalety stosowania biologicznych środków ochrony roślin

Główną zaletą stosowania tych preparatów jest zwalczanie chorób, szkodników czy patogenów w naturalny sposób. Dzięki temu niweluje się  zagrożenia dla ludzi i zwierząt, które występuje po zastosowaniu chemicznych środków. Ma to korzystny wpływ zwłaszcza na zwierzęta zapylające, które są użyteczne dla upraw. Dodatkowo te środki są łagodniejsze dla roślin, co zapobiega ich porażeniu, a także nie doprowadzają na uodparnianie  pasożytów czy szkodników na te preparaty.  Biologiczne środki ochrony roślin (tutaj) pozwolą utrzymać piękny ogród, a rośliny będą chronione przed wszelkimi czynnikami. 

biologiczne środki ochrony roślin deliastop

Jakie środki biologiczne stosować?

W zależności od rodzaju upraw, miejsca oraz występujących chorób stosuje się różne biologiczne środki ochrony roślin. Aby utrzymywać ochronę roślin trzeba dokonać odpowiedniego wyboru oraz dawkować w konkretnej, zalecanej ilości. 

Na występujące przędziorki ,  który żeruje głównie na roślinach użytkowych warto zastosować Dobroczynek kalifornijski. Natomiast mączlik szklarniowy pokona dobrotnica szklarniowa. Często rolników i miłośników ogrodów dotykają choroby doglebowe, które często są zwalczane przez zarodniki grzyba Trichoderma harizanum. Na mszyce nada się pryszczarek mszycojad.

Jak stosować ochronę biologiczną?

Przede wszystkim trzeba zadbać o dobór gatunków i odmian, które wykazują się większą odpornością, do występującej gleby. Ważne jest, aby stworzyć dla organizmów pożytecznych odpowiednie otoczenie.

Możesz również polubić…