Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

W ostatnich latach architektura wnętrza przeszła wielką rewolucję, czego dowodem może być pojawienie się zupełnie nowych stylów w kategorii aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest styl prowansalski, które już na dobre zagościł w wielu domach. Czym jednak dokładnie charakteryzują się meble w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski i jego główne założenia

Prowansja to obok Paryża oraz zamków nad Loarą jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Francji. To właśnie tutaj zrodził się styl prowansalski, który nawiązuje do malowniczej, spokojnej oraz tradycyjnej wsi sprzed lat. Jego kolorem dominującym jest biel, a także beż oraz odcienie szarości. Ulubionym materiałem jest bielone, przecierane drewno oraz gięty metal. Na tkaninach często występują różnego rodzaju motywy kwiatowe, a zwłaszcza lawenda. Ponadto zdecydowaną cechą charakterystyczną tej stylistyki jest występujący na meblach oraz na przedmiotach codziennego użytku efekt postarzenia.

Meble prowansalskie

Meble w stylu prowansalskim są najczęściej w jasnych kolorach, stylizowane oraz postarzane. Zazwyczaj drewniane, z mosiężnymi lub stylizowanymi na zaśniedziałe uchwytami. Podobnie jak w stylu rustykalnym są one stylizowane na stare, mimo, że często w takim stanie wychodzą z fabryki. Bardzo modne są wszelkiego rodzaju przetarcia, które wskazywałyby na to, iż dany mebel ma bogatą historię lub znajduje się w użytkowaniu od kilkudziesięciu lat.

Możesz również polubić…