Dlaczego potrzebujesz soli w zmywarce?

Użytkownicy zmywarek od dawna dyskutują, czy i dlaczego sól do zmywarki jest potrzebna, czy można ją zastąpić zwykłą solą kuchenną, czy lepiej w ogóle jej nie używać? Postanowiliśmy przedstawić nasze spojrzenie na ten temat, wyjaśniając skład chemiczny soli i jej przydatność dla zmywarki.

Skład specjalnej soli do zmywarek

sól do zmywarki

Niewielu z nas pamięta lekcje chemii, na które uczęszczaliśmy w szkole, dlatego spróbujmy wyjaśnić skład soli do zmywarki, którą producenci zdecydowanie zalecają do stosowania.

Dobrze znane opakowania soli, mają etykietę informującą, że sól zawiera chlorek sodu, którego wzór chemiczny to NaCl. A co to jest Chlorek sodu jest solą sodową kwasu solnego. Chlorek sodu jest powszechnie znany jako sól kuchenna, której skład składa się w 98% z tego pierwiastka. Jednak wygląd soli specjalnej różni się nieco od wyglądu zwykłej soli kuchennej, przynajmniej dlatego, że jej granulki są znacznie większe i bardziej jednorodne. 

Dlaczego konieczne jest dodawanie do zmywarki specjalnie przygotowanego chlorku sodu?

Ma to związek przede wszystkim z konstrukcją zmywarki i twardością wody. Powszechnie wiadomo, że woda z kranu może być bardzo twarda, o czym świadczy kamień w czajniku, kamień spływający z kranów itp.

Gdy woda zostanie podgrzana do wysokiej temperatury, wytrącają się z niej sole wapnia i magnezu – nazywamy je kamieniem. Kamień skraca żywotność elementu grzejnego zmywarki. W tym celu w zespole zmywarki umieszcza się specjalny zbiornik wypełniony zjonizowaną żywicą. Woda przepływająca przez żywicę jest bardziej miękka, ponieważ dodatnio naładowane jony wapnia lub magnezu są przyciągane do ujemnie naładowanych jonów sodu w żywicy. Woda w zbiorniku zmywarki jest teraz bardziej miękka.

Możesz również polubić…