Drzwi przesuwne do pokoju – montaż i nie tylko

Drzwi przesuwne stosuje się w celu zaoszczędzenia powierzchni szczególnie w małych pomieszczeniach. Rozwiązanie to ma bez wątpienia wiele zalet praktycznych, a także może stanowić element oryginalnego wystroju. Dostępne są zarówno modele w nowoczesnym stylu, jak i rustykalnym. Rynek oferuje wersje pełne oraz przeszklone i co ważne mogą być wykonane na wymiar.

Jak montować drzwi przesuwne?

Jak montować drzwi przesuwne?
drzwi GoldDoor

Zasada działania jest bardzo prosta, a mianowicie skrzydło drzwi osadza się na specjalnej prowadnicy, co nie wymaga uchylnego otwierania (do wewnątrz lub na zewnątrz pokoju). Zajmuje to mniej miejsca, ponieważ drzwi przesuwają się wzdłuż lub do wewnątrz ściany. W zależności od sposobu, w jaki przesuwa się skrzydło, należy użyć odpowiedniej prowadnicy. W przypadku montażu w ścianie potrzebna jest do tego prowadnica w specjalnej kasecie i odbywa się on już w trakcie wznoszenia ścian działowych. Z zasady prowadnica powinna być co najmniej dwa razy dłuższa od skrzydła, tak by drzwi mogły swobodnie odsłaniać całe wejście do pokoju.

Producenci sugerują zwykle wysokość, na jakiej powinno się montować prowadnicę (przeważnie jest to 10-15 cm nad drzwiami). Na szynie montowane są wózki na kółkach, dzięki czemu drzwi otwierają się płynnie. Przy podłodze montowane są ograniczniki otwarcia oraz wychylenia. Właściwą pozycję drzwi zapewniają prowadniki, które dodatkowo minimalizują hałas i skutki drgań.

Typy drzwi przesuwnych

Można je podzielić ze względu na:

  • liczbę skrzydeł: jedno lub dwuskrzydłowe
  • typ montowania prowadnicy: sufitowe lub ścienne
  • rodzaj otwierania: naścienne lub chowane do środka
  • rodzaj przesuwu: na wózkach jezdnych, szynach, rolkach

materiał i fason: pełne lub przeszklone, nowoczesne lub klasyczne.

Możesz również polubić…