Najczęstsze błędy popełniane przy stosowaniu środków chwastobójczych

Powstanie środków chwastobójczych było prawdziwym błogosławieństwem dla rolników z całego świata. W końcu pojawiło się rozwiązanie na zwycięstwo w niekończących się wojnach z chwastami na terenie uprawnym. Jednak wiele osób skarży się na negatywne skutki używania herbicydów. Z kolei wynikają one najczęściej z powszechnie popełnianych błędów w opryskiwaniu chwastów. Jakie błędy najczęściej prowadzą do tego, że środki chwastobójcze przynoszą niepożądane efekty?

Stosowanie nieodpowiednich ilości herbicydu

Jednym z najpowszechniejszych błędów popełnianych przy oprysku jest złe dawkowanie środków chwastobójczych. Za mała ilość substancji na chwastach nie tylko nie wyrządzi im krzywdy, ale także pomoże im uodpornić się na dany herbicyd. Z kolei zbyt obszerny oprysk może poskutkować zniszczeniem nie tylko chwastów, ale także roślin uprawnych. Przy opryskiwaniu nie można też ślepo wierzyć w zalecenia producentów, ponieważ bardzo często zalecają oni zbyt dużą dawkę środka chwastobójczego. Najlepiej jest dobierać ją indywidualnie do potrzeb swojej uprawy.

Pochopne stwierdzenie zachwaszczania wtórnego

Bardzo często zdarza się, że rolnicy dochodzą do błędnego wniosku, twierdząc, że na ich polu uprawnym doszło do zachwaszczania wtórnego. Występowanie chwastów na terenie uprawnym po pierwszym lub drugim oprysku nie jest oznaką wyrastania nowych roślin, ale braku skuteczności danego środka chwastobójczego. W takim wypadku zamiast stosowania większych dawek i uodparniania chwastów na działanie herbicydów koniecznie trzeba zmienić środek chwastobójczy na inny.

Brak zapobiegania uodparnianiu się chwastów

Każdy rolnik powinien mieć na uwadze, że stosowanie tych samych metod oprysku i preparatów herbicydowych uodporni chwasty na działanie środków chwastobójczych. Dla zachowania efektów oprysku konieczne jest używanie innych herbicydów, sposobów opryskiwania, a nawet uprawy roślin. Im częściej przeprowadzane są zmiany, tym mniejsza szansa, że chwasty staną się odporne na substancje chemiczne które zawierają środki chwastobójcze ze sklepu Ogrodniczy.

Możesz również polubić…