Naturalne nawozy do warzyw

Konsumenci coraz częściej dokonują świadomych wyborów zakupowych. Wolą drożej zapłacić za produkty pochodzące z naturalnych upraw i hodowli. Dotyczy to przede wszystkim jajek, warzyw, nabiału oraz owoców.

Nawozy do uprawy warzyw i owoców

nawoz do warzyw

Każdy rolnik i ogrodnik staje przed dylematem, jakie nawozy wybrać do uprawy warzyw i owoców, bo bez nich plony będą bardzo niskie. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są nawozy sztuczne. Gwarantują wysokie plony, ale składniki chemiczne przenikają do warzyw i owoców. Ich spożywanie niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów naturalnych, które nie zawierają środków chemicznych.

Naturalny nawóz do warzyw

Naturalne nawożenie zapewnia warzywom soczystość oraz niepowtarzalny smak i aromat. Warzywa uprawiane naturalnie nie mają idealnego kształtu, ale zdecydowanie są zdrowsze.

Naturalne nawozy to przede wszystkim:

  • kompost,
  • obornik i gnojówka,
  • rośliny zielone.

Kompost to najłatwiejszy do pozyskania nawóz naturalny, dodatkowo nie generuje kosztów. Przede wszystkim mogą wykorzystać go ogrodnicy uprawiający warzywa i owoce dla własnych potrzeb. Wystarczy z tyłu ogrodu wyznaczyć miejsce na kompostownik i składować w nim wszystkie odpady roślinne, skoszoną trawę, obcięte pędy, opadłe liście. Po przefermentowaniu można stosować go do nawożenia roślin bez konieczności przekopywania ziemi.

Obornik to bardzo wartościowy nawóz, który dostarcza glebie wszystkich niezbędnych składników. Dodatkowo poprawia strukturę gleby. Niestety dla wielu ogrodników jest nieosiągalny. Rozwiązaniem może być obornik w formie suszonej dostępny w sklepach ogrodniczych.
Obornik powinien być stosowany jesienią, potem ziemię należy przeorać.

Rośliny zielone takie jak łubin żółty czy facelia stosowane są przede wszystkim do przygotowania pola pod uprawę, które wcześniej leżało odłogiem. Po wysianiu roślin należy czekać aż wzrosną i przekwitną. Potem trzeba pole zaorać. Sadzenie warzyw można zaplanować w kolejnym roku.

Możesz również polubić…