Z czego wynika fenomen toaletki?

Toaletka to unikalny mebel – https://witek.pl/meble/typy-mebli/toaletki/, który cechuje się dużym zainteresowaniem wśród pań. Jest ona kwintesencją kobiecego mebla, mimo że została wynaleziona i rozpropagowana przez mężczyznę. 

W jaki sposób powstała toaletka?

Pierwotnie toaletka miała postać stolika wyposażonego w szufladki, które przeznaczone były do przechowywania podręcznych przedmiotów. Toaletka jako mebel posiadający lustro powstała dopiero w XVIII wieku. Jej propagatorem był George Bryan Brummel, który znany był z przywiązywania szczególnej uwagi do kwestii związanych z codzienną higieną. Warto przypomnieć, że codzienne mycie zębów czy kąpiele nie były standardem w ówczesnych czasach. Zachowanie Brytyjczyka wzbudzało zatem zdziwienie oraz było przedmiotem kpin. Wraz jednak z upływem czasu zyskał on grono naśladowców, a wymyślona przez niego toaletka stała się meblem budzącym zainteresowanie i pożądanie. Co ciekawe, toaletki w dawnych czasach zajmowały honorowe miejsce w salonie. Na ich blatach eksponowane były piękne flakony z perfumami oraz akcesoria służące do wykonywania makijażu. Meble te posiadały lustra, które były chowane pod unoszonym blatem. Ówczesne toaletki wyposażone były również w funkcjonalne przegródki, które przeznaczone były do przechowywania grzebieni czy szczotek do zębów. Poza tym, meble posiadały szufladę, która była napełniana wodą i służyła do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Wraz z upływem lat wygląd mebla ulegał dalszym zmianom. Toaletka stała się zatem bardziej masywna i z powodzeniem mogła pełnić rolę funkcjonalnego biurka. Zyskała ona również dodatkowe boczne lustra. Co ciekawe, zmianie uległ nie tylko sam wygląd mebla, ale również jego lokalizacja. Toaletki coraz częściej gościły bowiem w sypialniach.         

Czym cechują się współczesne toaletki?

Wraz z upływem czasu, wygląd i zastosowanie toaletki uległo zmianie. Wraz z rozkwitem kina, stały się one elementem obowiązkowym planów filmowych. W tamtym czasie korzystały z nich najznakomitsze aktorki, a elementem charakterystycznym toaletek były duże i w żaden sposób nieosłonięte żarówki. Tego typu rozwiązanie występuje również w niektórych modelach obecnie dostępnych mebli. Wynika to z niesłabnącego zainteresowania stylem retro. Poza tym, w sprzedaży dostępne są produkty wyposażone w lustro lub wymagające powieszenia osobnego lustra na ścianie. Poszczególne modele mebli mogą cechować się prostą formą lub też mogą posiadać bogate zdobienia. Takie bogactwo wzorów sprawia, że wybór idealnego mebla może przysparzać problemy. W tym przypadku pojawiają się zwykle pytania dotyczące tego, jak wybrać toaletkę.

Zatem, jak wybierać toaletki?

Podczas wyboru idealnej toaletki warto zwracać uwagę na kilka jej istotnych cech, które przekładają się na trwałość mebla oraz wygodne jego użytkowanie. Toaletki powinny być zatem wykonane z wysokogatunkowych materiałów, a poszczególne ich elementy powinny być dobrze spasowane. Toaletki muszą być również spójne stylistycznie z aranżacją danego wnętrza. Do wyboru są w tym przypadku meble utrzymane w między innymi w stylu minimalistycznym lub glamour.

Możesz również polubić…