Agrowłóknina do okrywania i ściółkowania

Przymrozki, zbyt silne słońce i uporczywe chwasty to czynniki, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rośliny ogrodowe. Są różne sposoby radzenia sobie z tymi problemami, w tym między innymi zastosowanie specjalnych tkanin do okrywania roślin lub ściółkowania. Co warto o nich wiedzieć?

Agrowłóknina do ogrodu

Jest to specjalny materiał, który został wytworzony z włókien polipropylenowych. Istnieje co najmniej kilka rodzajów agrowłókniny i różnią się one przede wszystkim gramaturą oraz kolorem. Można także zakupić ją w różnych długościach oraz szerokościach.

Agrowłóknina (więcej) jest bardzo wytrzymała, w tym między innymi na zmienne warunki pogodowe, a także uszkodzenia mechaniczne. Poza tym przepuszcza wodę i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

W zależności od rodzaju (koloru i grubości) może służyć różnym celom, dlatego zawsze należy dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać taki produkt, który będzie najlepiej się w nie wpisywał.

Zastosowanie białej agrowłókniny

Jest ona znacznie lżejsza i cieńsza od tej ciemnej i służy przede wszystkim do okrywania roślin, np. przed zimą lub wiosną młodych, wschodzących siewek, którym może zaszkodzić nawet niewielkie ochłodzenie. Dzięki temu są one izolowane od niesprzyjających czynników zewnętrznych, zachowując przy tym właściwą cyrkulację powietrza oraz dostęp do wody. Wśród białych agrowłóknin istnieją także materiały o różnych grubościach, a najcieńszą jest, tzw. wiosenna.

Agrowłóknina ciemna – zastosowanie

Mają one najczęściej kolor czarny, brązowy lub ciemnozielony. One także mogą różnić się grubością. Służą one przede wszystkim do ściółkowania, co w znacznym stopniu pozwala rozwiązać problem z chwastami. Na oczyszczoną i spulchnioną glebę rozkłada się i mocuje agrowłókninę pozostawiając nacięcia na rośliny, które tam zostaną posadzone. Na materiał rozkłada się warstwę żwiru lub kory, w zależności od potrzeb. Dzięki temu chwasty nie przerastają, a rośliny mają zapewniony właściwy dostęp zarówno do powietrza, wody i światła słonecznego.

Możesz również polubić…