Fotel Barcelona

Fotel Barcelona został stworzony przez Ludwiga Mies van der Rohe. Co ciekawe został on zaprojektowany z myślą o rodzinie królewskiej. Z biegiem czasu stał się ikoną wyszukanego stylu oraz luksusu. Z racji ceny ten fotel mogą nabyć tylko nieliczni.

Fotel miał swoją huczną premierę w 1929 roku podczas Wystawy Światowej, która odbyła się w Barcelonie. Wystawa miała być również podziwiana przez Alfonsa VIII i Wiktorię Eugenię – parę królewską Hiszpanii. Twórca fotelu zdecydował, iż kształtem jego dzieło będzie wykonane w stylu starożytnej Grecji czy Rzymu. Ten mebel posiadany był przez najdostojniejsze osoby. Nogi fotela w kształcie litery X stanowiły symbol nienaruszalnej władzy.

Oczywiście obicie fotela musiały być skórzane. Siedząca w fotelu Barcelona osoba czuje się niczym król lub królowa. To właśnie dlatego odgórnie zdecydowano o wznowieniu masowej produkcji foteli. Ponadto mebel odznaczał się niesamowitym wzornictwem oraz stał się swoistą ikoną stylu. Początkowo produkowano go z chromowanej stali oraz skóry cielęcej. Po śmierci współpracownicy Lily Reich, van der Rohe’a sprzedał firmę amerykańskiemu przedsiębiorstwu Knoll.

Odtąd jest to jedyny zakład specjalizujący się w wytwarzaniu foteli Barcelona. Należy mieć to na uwadze, ponieważ wiele firm produkuje fałszywe repliki tych sławnych foteli. Należy pamiętać, iż oryginał posiada faksymile podpisu Ludwiga Miesa van der Rohe.

Możesz również polubić…