Nasiona trawy – czy trawa nie może wysiać się sama?

Tematyka zakładania trawników zdaje się coraz bardziej bliska wielu osobom, ale wciąż nie wszyscy wiedzą, jak ciężka praca się z tym wiąże. W dzisiejszych czasach nie polega się na samoistnym wysiewie trawy, bo efekty przeważnie są dalekie od oczekiwań, trawa prezentuje się nieciekawie i ciężko wpłynąć w znacznym stopniu na jakość podłoża. Znacznie lepiej jest kupić odpowiednie nasiona trawy i założyć trawnik od podstaw. Nie jest to łatwe, ale możliwe i na pewno przyniesie dobre rezultaty.

Porady w zakresie nasion trawy

Z całą pewnością najlepszym miejscem do zakupu nasion trawy będzie sklep ogrodniczy. Dla własnej wygody można zdecydować się na stacjonarną formę lub kupno przez internet. Optymalnie jest zdecydować się na mieszankę, ale dużo zależy od tego, w jakim miejscu ma znaleźć się trawnik. Nie wszystkie gatunki traw lubią cień, inne z kolei źle czują się w dużym nasłonecznieniu. Mieszanki bywają właściwie komponowane, ale dla pewności należy zapoznać się z opisem lub zapytać sprzedającego, gdzie powinien nastąpić wysiew tego konkretnego zestawu. Niekiedy nasiona trawy (tutaj) są też selekcjonowane pod kątem późniejszej użyteczności trawnika. Istnieją trawy mniej lub bardziej wytrzymałe, co ma związek z przeznaczeniem trawnika. Być może będzie jedynie ozdobą, ale może też służyć jako boisko dla młodych miłośników sportu lub jako plac do organizacji przydomowych imprez. Wszystko to wymaga wcześniejszego zaplanowania.

Jak siać trawę?

Im większy trawnik, tym skuteczne wysianie nasion może być trudniejsze, ale z małym obszarem powinien poradzić sobie każdy. Nasiona można bez problemu wysiewać prosto z opakowania, własną ręką. Warto uważać, by nie robić tego chaotycznie, nasiona trzeba wysiewać w sposób równomierny – nie za gęsto, nie za rzadko. Sposób siania jest podobny niezależnie od wybranego typu mieszanki. Później niezbędnym krokiem będzie zagrabienie gleby – trzeba to wykonać delikatnie, ale bez pominięcia żadnego fragmentu trawnika. W każdym z tych etapów warto posługiwać się odpowiednimi narzędziami.

Możesz również polubić…